Wybory prezydenckie na Ukrainie I rozdanie

Wczoraj, dnia 17.01.2010  na Ukrainie miała miejsce I tura wyborów prezydenckich.   Wg wszelkich sondaży, które prezentowały wczoraj ukraińskie telewizje (sondaże zamowione przez  1 TV, INTER i ICTV) pierwsze miejsce przypadło Wiktorowi Janukowyczowi (wyniki: 31,5 – 35,6%), drugie Julii Tymoszenko (wyniki: 24,8 – 27,2%), a trzecie – i tu mamy małą sensację – Sergijowi Tihipko (wynik ok. 13%).  W nawiasach podano wyniki osiągnięte w 3 sondażach.

Niemal od razu po zamknięciu lokali Julia Tymoszenko na swojej konferencji prasowej oznajmiła, ze  liczy na wszystkie glosy uzyskane przez kandydatów „opowiadających się za przemianami demokratycznymi”, w domyśle zatem – liczy na wszystkie glosy oddane w wyborach przeciwko Janukowyczowi.  Dodała jednocześnie ze: ” jeśli Wiktor Janukowycz uzyska lepszy wynik wyborczy w II turze niż w I to dla niej te glosy staną się niezrozumiałymi”.

Obserwatorzy ukraińskiej sceny politycznej mogli wczoraj również zaobserwować dający się odczuć niepokój pani premier Ukrainy z jednej strony , a wielki spokój i pogodną twarz lidera Partii Regionów. Na tej podstawie wnioskować można, że Wiktor Janukowycz zachowuje zimną krew, chociaż doskonale wie, że II tura wyborów będzie dla niego ostateczną szansą na zaistnienie (albo i nie) w ukraińskiej polityce a wynik wyborczy będzie w istocie głosowaniem za albo przeciwko liderowi Partii Regionów.

Z przykrością odnotowuję fakt, ze tak popularny w Polsce Wiktor Juszczenko otrzymał od swoich obywateli czerwoną kartkę i w sondażach plasował się na 5 pozycji z wynikiem około 5,2 – 5,6 % (dane z 3 sondaży, o których wspomniałem na początku postu).

Dziś rano (tj. w poniedziałek 18 stycznia ) 1 TV opublikował dane zebrane z około 60% komisji wyborczych, które wskazują, ze Wiktor Janukowycz otrzymał łącznie ok. 36% głosów a pani premier, zwana popularnie Tigrulą – 24 %.

II tura wyborów odbędzie się za 3 tygodnie – 7 lutego, do tego czasu zapowiada się ostra i bezpardonowa polityczna walka pomiędzy dwojgiem kandydatów w czoła listy.

Na zakończenie – milo było widzieć Marka Siwca w roli eksperta w ICTV odpowiadającego po rosyjsku na pytania zebranych w studiu gości. Naszemu eurodeputowanemu szlo nawet nieźle, mimo ze jego znajomość języka rosyjskiego jest na „poziomie 70% (kto oglądał jego wystąpienie, ten wie o czym mowie;))  Siwiec wspominał również o tym, że główną przyczyną słabych postępów w integracji Ukrainy z Europą są wizy dla ukraińskich obywateli, z czym ja zgadzam się całkowicie. Wspominał, że jest karygodne, aby ludzie stali pod konsulatami (w domyśle – polskimi konsulatami) po kilka dni. Niech ten głos dotrze do decydentów w polskim MSZ.

UPDATE z dnia 20 stycznia 2010r.

19 stycznia centralna komisja wyborcza podała wyniki wyborcze z okręgu lwowskiego. Julia Tymoszenko otrzymała 34,7%  głosów, Wiktor Juszczenko – 30,76%, Arsenij Jaceniuk 11,04%, Wiktor Janukowycz 5,67%.

4 komentarze

4 Comments

 1. nawschod says:

  Wiem, że może troszkę poza tematem, ale może coś o Krymie? Właśnie w tym roku tam się wybieram. 🙂 No i podobno jakieś zdjęcia z Lwowa miały się pojawić?

  P.S. Fajny blog. Pisz dalej. Dodałem Cię do ulubionych. 🙂

  Pozdrawiam!
  Mateusz

 2. nemunas says:

  Witam, niedługo na blogu napiszę więcej o Krymie… proszę wybaczyć, ale nie zawsze mam czas aby regularnie pisać;)

  w każdym razie zapraszam do odwiedzin bloga

  pozdrawiam
  Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *