Amerykańskie radary na Ukrainie?

 

Pomocnik Ministra Obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Alexander Vershbow oświadczył, że zamiast instalacji systemu obrony przeciwrakietowej w Czechach i Polsce USA rozpatrują możliwość ustalenia radarów na Ukrainie. Jak donosi „Defense News” ukraińscy wyżsi urzędnicy wyrażają zainteresowanie takim projektem.

W chwili obecnej nie prowadzi się rozmów na wysokim szczeblu, bo i rozmawiać nie ma o czym. Jest to po prostu jeden z elementów nacisku na Rosję i nie może być traktowany serio w obecnym czasie. Dla większości polityków amerykańskich Ukraina jest peryferyjnym krajem gdzieś na wschodzie Europy i nie są w stanie wskazać jej dokładnego położenia, zatem nie o to państwo tu chodzi.

Wg mnie jest to czytelny sygnał dla Moskwy, która wpadła w euforię po wycofaniu się administracji Baraka Obamy z planów odziedziczonych po poprzedniku: albo układamy się wspólnie i dążymy do ściślejszej współpracy, w tym finalizujemy sprawę ulokowania w Moskwie Centrum Wymiany Danych, albo USA będą szukały innych możliwości realizacji swoich planów ofensywno-defensywnych w Europie.

Rosyjskie propozycje dotyczące budowy jednolitego, europejskiego systemu bezpieczeństwa w chwili obecnej nie są w kręgu zainteresowań państw – członków NATO.

1 Comment
Share:

1 Comment

  1. Baraka Obamy says:

    […] Amerykańskie radary na Ukrainie? Ukraina, ukraińskie ABC – PeopleRank: 0 – 09-10-2009 …Baraka Obamy z planów odziedziczonych po poprzedniku: albo układamy się wspólnie i dążymy do ściślejszej współpracy, w tym finalizujemy sprawę ulokowania w Moskwie Centrum Wymiany Danych, albo USA będą szukały innych możliwości realizacji… Osoby wymienione : Alexander Vershbow  + głosowanie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *