Podróżowanie po Ukrainie

Przez dokładnie 14 dni nie było mnie w Polsce – najpierw przez 7 dni jako pilot wycieczek prowadziłem niewielką grupę na trasie ciekawej, ale dość trudnej wycieczki pod hasłem „Barwy Ukrainy” – obejmującej swoim zasięgiem Kijów, Odessę i Lwów i mającej na celu pokazanie polskim turystom różnorodności w kraju, który większość z nas postrzega jako zacofany i biedny (więcej o tej wycieczce w relacji, która pojawi się tu: moje wędrówki ukraińskimi szlakami ).

Następnie – po odstawieniu turystów do Polski (przez piesze przejście w Medyce) powróciłem na Ukrainę, aby samodzielnie udać się do Charkowa, w okresie międzywojennym (do 1934 roku) stolicy radzieckiej Ukrainy, wielkiego ówcześnie centrum gospodarczego, a obecnie drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, wielkiego ośrodka akademickiego i znaczącego centrum kulturalnego wschodniej Ukrainy. O Charkowie napiszę wkrótce osobny rozdział na tym blogu.

Podróżowanie po Ukrainie

Zauważam zwiększenie zainteresowania Ukrainą wśród Polaków, których turystyczne preferencje po czasie zachłyśnięcia się zachodem i północną Afryką zaczynają rozkładać się bardziej równomiernie. I choć minie jeszcze wiele czasu nim polskie wycieczki regularnie będą docierać do Kijowa czy Charkowa to i tak rzesza podróżników płynie coraz szerszym strumieniem na Wschód. Już nie tylko Lwów winien być obowiązkowym przystankiem na wschodnim szlaku, czas na dalsze eksploracje w poszukiwaniu autentycznych i serdecznych ludzi, bogatej i interesującej kultury ludowej, ciekawych w formie zabytków, świadczących o wielkiej spuściźnie kulturowej. I choć Lwów docenia od dwóch lat znaczenie ruchu turystycznego, który daje miastu większe przychody z tytułu różnych opłat i podatków chociażby, mieszkańcom pracę w sferze usług i stara się zmieniać swoje oblicze na bardziej przyjazne turystom (pierwsze na Ukrainie  miejskie biuro informacji turystycznej, comiesięczna broszura o wydarzeniach kulturalnych i turystycznych pod nazwą OT-OT, przyjazdy turystom portal internetowy w kilku językach – w tym po polsku,  nowe tabliczki z czytelnymi nazwami ulic po ukraińsku i w angielskiej transkrypcji zawieszane w historycznym centrum miasta)  to wiem, że daleka droga jeszcze przed całą Ukrainą, by standard obsługi turystów był na przyzwoitym poziomie.

 

Podróżowanie po Ukrainie może dostarczyć wielu przyjemnych (a czasem zastanawiających) sytuacji. W pociągach czy autobusach możecie spotkać przeróżnych ludzi, począwszy od gburowatych i niezbyt przyjemnych, do szczerze serdecznych i uprzedzająco pomocnych. Pamiętam na przykład sytuację, gdy w autobusie jadącym z Lublina do Kowla – dwie moje turystki zaczęły bliżej integrować się z jednym Ukraińcem, częstując go wódeczką. Ów Ukrainiec nie mógł pozostać dłużnym i w Kowlu pobiegł kupić butelkę Chortycy. Biedak – w Łucku nie wyglądał całkiem sprawnie;)  Pamiętam również sytuację z Charkowa, gdy w tramwaju robiłem zdjęcie towarzyszącej mi osobie płci pięknej, a jedna z pasażerek z własnej woli wypożyczyła mi pęk pięknych kwiatów – zdjęcie z kwiatami jest zdecydowanie ciekawsze ;)))

Jeszcze raz powtórzę (bo gdzieś wcześniej o tym pisałem na blogu) – podróżowanie po Ukrainie środkami komunikacji publicznej jest bezpieczne, bywa niekiedy uciążliwe (ze względu na stan dróg, na wielość czasu spędzanego w pociągach kursujących od krańca do krańca kraju, ze względu na różnoraki stan tych pociągów), ale zawsze jest swego rodzaju przeżyciem dla kogoś, kto dopiero poznaje smak takiej przygody.

Mam za sobą wiele dobrze przespanych nocy w pociągach (a okres gdy kupowałem bilety na płackartę mam zdecydowanie za sobą – to uwaga dla tych, którzy ciągle preferują ten typ wagonów, ze względu na niższą cenę przejazdu, atmosferę w wagonie czy też chęć przeżycia emocji). Mam też za sobą wiele kiepsko przespanych nocy w autobusach rejsowych pomiędzy Ukrainą a Polską (raczej przysypiam niż śpię, a otwierając w dowolnym momencie oczy kojarzę od razu okolicę).

Powiem Państwu, że te doświadczenia są nie tylko ważne z punktu widzenia zawodowego (turyści zawsze pytają mnie o takie sprawy jak podróżowanie po Ukrainie a i sam wiem , że  wcześniej czy później część z  nich ruszy samodzielnie na zwiedzanie Ukrainy), ale z dumą mogę powiedzieć, że dają mi szczęście i poczucie spełnienia. Nie żałowałem nigdy żadnej decyzji o wyjeździe na Ukrainę, nawet jeśli była tak spontaniczna, że rodziła się natychmiast;))

Wiele osób zadaje mi pytanie – „dlaczego akurat Ukraina?” jakby ciężko było im pojąć, że nie tylko Egipt, Turcja, Francja czy inne uznane w Polsce destynacje mają rację bytu. Zazwyczaj przy takim pytaniu pojawia się drugie pytanie o wschodnie moje korzenie.  A ja –  nie posiadam takowych (w każdym razie mi nic o tym nie wiadomo). Nie ukrywam, że ciężko odpowiedzieć jest zatem jednoznacznie i zwięźle na pytanie postawione kilka linijek wyżej. Turyści rzadko wracają do miejsc, w których już byli, woląc poświęcić czas i środki na odkrywanie nowych, a ja ciągle wracam i ciągle mam poczucie, że dobrze mi tak jak jest. Zrozumie to ten, kto ma w sobie duszę pasjonata, kto ma swoje ulubione miejsca i wraca tam za każdym razem, kto wreszcie nie goni palcem po globusie w celu „zaliczania” kolejnych egzotycznych krajów.

13 komentarzy

13 Comments

 1. Do Something Awards VH1 says:

  Wow, very interesting article. It?s funny how history can be twisted in so many different ways. These photos certainly give us clues, but I guess we?ll never know the true story. . . .

 2. Joanna Garcia Pics says:

  I was just browsing for relevant blog posts for my project research and I happened to stumble upon yours. Thanks for the useful information!

 3. Kate Mara Hot Pictures says:

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. . . .

 4. justin bieber says:

  awesome post. I have discovered for myself just how flexible WP is, as a hosting platform for your website. you literally have everything you need to publish a website at your fingertips, through WordPress. thanks.

 5. anonim says:

  Hey – great blog, just looking around some blogs, seems a really nice platform you are using. I’m currently using WordPress for a few of my blogs but looking to change one of them over to a platform similar to yours as a trial run. Anything in particular you would recommend about it?

 6. lindsay lohan biography says:

  Very useful informations about these subject. I have found them with googling and you seems number one of these subjects ! . . .

 7. Silibil n Brains says:

  Its very informative and interesting article.all the points are very useful. Simple but very effective writing. Thanks for sharing such a nice post.

 8. The Sorcerer's Apprentice The Movie says:

  wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.

 9. Cardinals Reds Fight Video says:

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

 10. Jol says:

  Witam,
  Nie wiem czy ktoś jeszcze odczyta ten komentarz, ale mam pytanie dotyczące nocnego pociągu Lwów-Kijów – czy naprawdę jest on całkowicie bezpieczny, nawet dla dwóch samotnie podróżujących dziewczyn?
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam!

  1. Ukraina24 says:

   Pociągi na Ukrainie są bezpieczne.
   Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: trzymać przy sobie pieniądze i dokumenty, nie afiszować się z bogactwem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *