Pamięci Sergiusza Prokofiewa

Dziś mija 57 rocznica śmierci wielkiego, wybitnego radzieckiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa, urodzonego w miejscowości Soncowka (obecnie miejscowość nazywa się Krasne i znajduje się w krasnoarmijskim rejonie donieckiej oblasti). Biografia tego wybitnego kompozytora znajduje się tu: Sergiusz Prokofiew (po polsku) albo tu: Sergiusz Prokofiew (po rosyjsku).

Ciekawy artykuł o kompozytorze znajdziecie tutaj: Sergiusz Prokofiew a ZSRR

Wszystkim, którzy pierwszy raz słyszą o Prokofiewie pozostawiam do odsłuchania poniższy – chyba najbardziej rozpoznawalny – kawałek: Marsz z baletu Romeo i Julia.

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że dziś przypada również 57 rocznica śmierci Józefa Stalina. W zasadzie zupełnie bym o nim nie wspominał, gdyby nie to, że 57 lat temu śmierć dyktatora zupełnie przysłoniła odejście wybitnego kompozytora, jakim niewątpliwie był Prokofiew.  Zbieg tych dwóch zdarzeń stał się również tematem anegdoty związanej z osobą dyrygenta Grzegorza Fitelberga:

Przed jedną z marcowych prób w 1953 roku Fitelberg powiedział do orkiestry: „Świat poniósł wielką stratę, umarł mój wielki przyjaciel”. To był czas śmierci Stalina, więc orkiestra siedziała mocno skonsternowana. Dyrygent szybko dodał: „Wielki przyjaciel, znakomity artysta, Sergiusz Prokofiew”. Wszystkim ulżyło, a Fitelberg diabelsko uśmiechnął się i dodał „Podobno też Stalin umarł”.

źródło: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,81807,4186367.html

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *