Uwaga! Zmiana przepisów na Ukrainie

Uwaga! Z nowym rokiem nastąpiła zmiana przepisów na Ukrainie w części dotyczącej spożywania alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych.

I tak: w pociągach obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów (jedynym ratunkiem dla palaczy jest możliwość palenia na stacjach kolejowych – w czasie postoju pociągu). Wprowadzono również całkowity zakaz picia alkoholu (w tym piwa) w miejscach publicznych.

W pociągach nie kupimy już piwa u konduktora w wagonie (chyba że sprzedaje na lewo). Piwo można nadal kupić w wagonach restoranach, albo w kioskach lub u babć sprzedających domowe posiłki na stacjach kolejowych. W pociągach pojawiły się informacje o obchodach całego składu przez naczelnego konduktora, milicja również bywa widywana w pociągach. Pojawił się na szczęście sposób omijania zakazu (aczkolwiek mało skuteczny) – otóż w niektórych pociągach zaczęto sprzedawać piwo opakowane w papierową torbę (fotka ze stolicznego ekspresu Kijów-Charków obok).

Milicja jest szczególnie uczulana na zwalczanie pijących piwo na ulicach czy w parkach i nakrycie delikwenta na tym procederze będzie prawie na pewno oznaczało mandat.

2 komentarze
Share:

2 Comments

  1. rufr says:

    Czy te przepisy dotyczące picia piwa są tak niezmiernie mocno przestrzegane? Jade na Ukrainę za 2 tyg i już się cieszyłem z wycieczek z piwkiem w ręku. Pzdr

    1. nemunas says:

      Witam, faktycznie zmiany w nastawieniu służb porządkowych są zauważalne – teraz obowiązkowym wyposażeniem do piwa jest papierowa torebka… widziałem, jak w Charkowie milicjant zbierał pijącą piwo młodzież i zabierał gdzieś (pewnie na posterunek). Zatem należy mieć się wg mnie na baczności – i … przestrzegać prawa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *