Kierunek – Ukraina

Ukraina

jest dla Polaków ciekawym kierunkiem podróżowania, od kilkunastu lat chętnie wybieraną destynacją, dobrym miejscem na relaks i wypoczynek. Bliskość kraju, a co za tym idzie – szybki transfer z praktycznie każdego miasta w Polsce (zwłaszcza centralnej i wschodniej), brak reżimu wizowego, względnie szybkie odprawy na granicy, względna taniość, a przede wszystkim dość podobna mentalność, kultura i język… wyjeżdżając na Ukrainę bierzemy pod uwagę także te cechy…  Warto jednak przed wyjazdem zebrać wystarczające informacje, gwarantujące nam spokojny wypoczynek oraz bezstresowe obcowanie z ukraińską rzeczywistością,  w tym celu warto poza lekturą przewodników dostępnych na rynku prześledzić zasoby polskiego internetu, w którym odnajdziemy mnóstwo serwisów czy też blogów dotyczących Ukrainy. Zmorą tych serwisów jest jednak brak ciągłej aktualizacji. Dlatego warto przy lekturze strony internetowej przyjrzeć się datom ostatnich wpisów, gdyż uchroni nas to przed lekturą i przyswojeniem wiadomości dawno zdezaktualizowanych.

Ukraina to wielki kraj, z wielkimi możliwościami, ale też zbyt często z zastanawiającymi nas sytuacjami: w pociągach, szpitalach, urzędach. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować się do wyprawy, zwłaszcza jeśli wyprawa ta będzie swoim zasięgiem obejmować większą część kraju, albo wybierzemy się w odległy rejon.

Na stronie ABC turysty zawarłem podstawowe informacje dot. przygotowań do wyjazdu na Ukrainę. Zachęcam do lektury podanych tam stron oraz do częstych odwiedzin mojego bloga.


4 komentarze
Share:

4 Comments

 1. pgal says:

  Witam serdecznie,

  staralem sie wspolnie z przyjaciolmi przygotowac plan wyprawy na Krym w 2 polowie lipca 2011 roku jednakze napotykam na pewne trudnosci techniczne.
  Moje podroze na Ukrainie to do tej pory tylko Karpaty i Bieszczady Ukrainskie, natomiast wyprawa na Krym to juz widze inny wymiar.
  Chcialbym zapytac o rade:
  1. jakie sugeruje Pan najlepsze miejsce wypadowe na wycieczki po Polwyspie Krymskim ze stala baza noclegowa? Chodzi glownie o dogodne polozenie geograficzne i przecietne ceny noclegow w rozsadnych granicach cenowych
  2. do kiedy maksymalnie nalezy podjac decyzje odnosnie planu podrozy i kupna konkretnych biletow by byly one dostepne?
  3. czy droga z Lwowa na Krym przez Kowel jest korzystna? Jak taka podroz orientacyjnie wygladalaby odnosnie strony organizacyjnej?
  4. czy aktualnie 1500 zl na osobe mogloby wystarczyc na laczne koszty podrozy kolejowych po Ukrainie, noclegow (liczac nawet 300 hr/dobe/2 osoby) i dodatkow?
  5. jaka trase i forme transportu na Krym uwaza Pan obecnie za najkorzystniejsze rozwiazanie (lipiec 2011)?

  Bardzo serdecznie dziekuje za pomoc i pozdrawiam goraco!!

  1. Ukraina24 says:

   Witam, odpowiadam na zapytanie.
   1. Proponuję okolice Ałuszty, Sewastopola – większość atrakcji znajdzie się wtedy na wyciągnięcie ręki, można wynająć samochód i pozwiedzać na własną rękę.
   2. Bilety radzę kupować wtedy, gdy rozpoczyna się ich sprzedaż, czyli 45 dni przed datą wyjazdu.
   3. Droga z Kowla na Krym nie jest dobrym rozwiązaniem – jest tylko jeden pociąg, na który zresztą permanentnie nie ma biletów, zatem ewentualnością jest przejazd przez Kowel czy Łuck oraz przesiadka w Kijowie – może to jednak lekko podnieść cenę eskapady.
   4. Myslę ze 1500 PLN na tydzień/osoba może wystarczyć, na 10 dni czy 2 tygodnie na pewno nie wystarczy. Ale za taką kwotę nie spodziewajmy się luksusów. Jednak pobyt dla 2 osob na tydzień czasu z podróżą, noclegiem i wyżywieniem za 1500 zł – to byłby swego rodzaju rekord wart odnotowania na tym blogu (np. w formie relacji – jak nam sie udało przeżyć).
   5. Proponuję 4 opcje kolejowe: a) bezpośrednio z Lwowa na Krym, b) z Lwowa przez Odessę na Krym, c) z Lwowa przez centrum Ukrainy na Krym, d) przez Kijów (start w Kowlu, Łucku lub Lwowie). Ponadto dla wytrwałych istnieje opcja autobusowa: Lwów – Krym

   1. pgal says:

    Bardzo dziekuje za odpowiedz.

    Obecnie przyjmuje nastepujace zalozenia:
    1. 100 UAH / osobe / dzien – wyzywienie
    2. 150 UAH / osobe / dobe – noclegi

    nie wiem jednakze jak z transportem miedzymiastowym? Czy bardziej sie oplaca wynajac na 4 osoby samochod (jakiego rzedu moze to byc koszt?) czy tez podrozowac lokalnie marszrutkami (planowalem od Teodozji do okolic Sewastopola i na koniec do Symferopola)? Jaki rodzaj transportu sugeruje Pan w obrebie Krymu?

    1. Ukraina24 says:

     Z Teodozji do Jałty i Sewastopola nie ma zbyt wiele połączeń bezpośrednich, lepiej jechać przez Jałtę. Można wynająć samochód – wtedy nie trzeba stawiać się na określoną godzinę na dworzec a wcześniej "bić się" o bilety…. biletów jest zazwyczaj mało, chętnych dużo – ciężko czasem się poruszać po południu Krymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *