Karpaty

Karpaty ukraińskie

są uważane za zieloną perłę Ukrainy, to przepiękny mix obszarów przyrodniczych: lasów, łąk, gór, połonin oraz mieszkańców: pasterzy i ludzi żyjących w harmonii z naturą. Wszystko to  w połączeniu  z  dzikością gór i słabym turystycznym zagospodarowaniem sprawia, że obszar Karpat ukraińskich jest niezwykłą atrakcją dla turystów!

Karpaty to: ludzie gór (np. Bojkowie, Łemkowie), interesująca etnografia, piękno górskich łąk, lasów, rzek i jezior, lecznicze źródła mineralne, historyczne i architektoniczne zabytki. Karpaty ukraińskie to stosunkowo łagodne szczyty, których kulminacją jest wznosząca się na maksymalną wysokość 2061 m Howerla.

Karpaty to także tysiące turystów i ludzi, którzy lubią podróże i przygody. Największe ośrodki turystyczne znajdują się w Sławsku, Bukowlu, Dolinie, Jaremczy, Wierchowinie, Rafajłowej, Rachowie.

Pogoda w górach

Najniższa średnia temperatura zimą wynosi około -10 ° C do -15 C , chociaż  w dolinach górskich lub na szczytach temperatura może spaść poniżej -20 ° C. W lecie jest przyjemnie i dość ciepło.

Turystyka

Karpaty to kraina lasów, rzek, jezior, łąk, małych miast i rozrzuconych w dolinach wsi. Jest to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku (zimą narciarstwo, w pozostałe pory roku eksploracja piesza, konna lub kombinowana), na wspinaczkę czy zwiedzanie.  Należy jednak uważać, gdyż infrastruktura turystyczna w Karpatach stoi na dość niskim poziomie – niewielka ilość kempingów, schronisk dla turystów pieszych, czy dobrze utrzymanych szlaków turystycznych. Ma to duże znaczenie dla tych, którzy szukają w górach ciszy, ukojenia oraz możliwości wypoczynku z dala od tłumów niedzielnych turystów.

W Polsce można zaopatrzyć się  w  dość dobrej jakości wydawnictwa, typu:  mapy turystyczne i topograficzne (reprinty przedwojennych wydań), przewodniki  z trasami turystycznymi

Dojazd w Karpaty.

Dojazd w Karpaty nie stanowi dużego problemu: można dojechać własnym samochodem (należy uważać na drogi, gdyż ich jakość jest ogólnie mówiąc kiepska, a w górach fatalna, a  oznakowanie dróg pozostawia wiele do życzenia). Ukraińskie koleje prowadzą kilka pociągów z Lwowa w Karpaty, wykorzystując p0rzy tym 3 główne magistrale: Lwów – Użhorod przez okolice Przełęczy Użockiej, Lwów – Użhorod przez Skole, Mukaczewo oraz Lwów – Rachów przez Iwano Frankowsk. Z miast zlokalizowanych w okolicach głównych karpackich grzbietów odjeżdżają autobusy (lub marszrutki) stanowiące istotny w Karpatach element komunikacji zbiorowej.

Bardzo ciekawe programy w Karpaty oferuje Karpacki Klub – stowarzyszenie przewodników ukraińskich po Karpatach, z którym zresztą współpracuję. Wszystkim, którzy szukają pomocy w organizacji pobytu we Lwowie oraz w Karpatach polecam stronę internetową (po polsku): http://www.karpatyclub.com/

Klub Karpacki Lwów

przejdz do strony glownej dodaj artykuł do serwisu wykop.pl dodaj artykul do serwisu elefanta.pl

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *