Epidemia grypy – najnowsze informacje

[update: 01.11.2009, godz. 20:30]

Jak informuje służba prasowa Prezydenta Juszczenki jutro, tj. 02.11.2009r. około godziny 1.00 w nocy ma wylądować na kijowskim lotnisku w Boryspolu samolot przewożący z Bazylei 300 tysięcy jednostek preparatu Tamiflu – służącego do walki z grypą. Koszt jednej porcji kosztuje 67 UAH i jest to specjalna cena, stosowana wobec krajów które pilnie potrzebują leku. Lek po przybyciu na Ukrainę zostanie natychmiast wysłany do najbardziej potrzebujących pomocy obwodów zachodniej Ukrainy.

Preparat Tamiflu to lek szwajcarskiej firmy Roche. Jego proces produkcyjny trwa aż osiem miesięcy. Koncern jest jedynym producentem i w początkach 2009r. posiadał rezerwę na wypadek wybuchu pandemii w wielkości 3 mln jednostek leku.

[update: 01.11.2009, godz. 17:40]

Jak donoszą media elektroniczne na Ukrainie wśród osób zmarłych w wyniku zachorowania na grypę jest 4 lekarzy – dwóch z obwodu tarnopolskiego i dwóch z obwodu lwowskiego.

[update: 01.11.2009, godz.14:00]

Potwierdzono już 53 ofiary śmiertelne różnych odmian grypy. I tak: w obwodzie iwano-frankowskim umarło 8 osób, lwowskim – 24 osoby, równieńskim- 2 osoby, tarnopolskim – 14 osób,  czerniowieckim – 5 osób.

W całej Ukrainie choruje już blisko 185 000 osób, w obwodach zachodnich, najbardziej zagrożonych epidemią choruje już ponad 153 tys osób.

Dane te podał portal Zachid.net o 15:00 czasu lokalnego/14.00 w Polsce

[update: 01.11.2009, godz. 13:45]
Pomoc z Polski na Ukrainę już płynie. Jest to wynik rozmowy prezydentów obu krajów: Wiktora Juszczenki oraz Lecha Kaczyńskiego a także odpowiedź na apel mera Lwowa – A. Sadowego. Cieszę się, że tak szybko zareagowaliśmy na to, co dzieje się za wschodnią granicą. O polskiej pomocy informowały też wczoraj wieczorem ukraińskie telewizje.

Poniżej oficjalna informacja pozyskana z oficjalnej strony Prezydenta Ukrainy:

oraz informacja o polskiej pomocy zaczerpnięta z serwisu Onet.pl:

Pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie pomocy humanitarnej w związku z epidemią grypy, jest Polska – poinformowała w niedzielę rzeczniczka prezydenta Wiktora Juszczenki, Iryna Wannikowa.

– Stało się to możliwe dzięki ustaleniom między prezydentami Ukrainy i Polski, Wiktorem Juszczenką i Lechem Kaczyńskim – napisała agencja informacyjna UNIAN, cytując słowa rzeczniczki.

Wannikowa podała, że podczas sobotnich rozmów telefonicznych szefów dwóch krajów padła deklaracja, że Polska przekaże Ukrainie „duże ilości” preparatu tamiflu oraz milion masek ochronnych z gazy.

Prezydent Kaczyński „obiecał także przekazanie ze szpitala prezydenckiego 300 testów na obecność wirusa grypy A/H1N1 oraz udzielenie pomocy związanej z udostępnieniem Ukraińcom ruchomych laboratoriów diagnostycznych” – napisała agencja.

Wannikowa poinformowała, że pierwsze transporty pomocy humanitarnej z Polski dotarły już do Lwowa.

Według biura prasowego Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej do Lwowa nadszedł ładunek pomocy z województwa małopolskiego, zawierający 80 opakowań tamiflu, aparat podtrzymujący oddychanie, 300 masek ochronnych oraz 70 kompletów kombinezonów ochronnych dla medyków.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2070285,12,zle_wiadomosci_z_ukrainy_ws_swinskiej_grypy,item.html

[update: 01.11.2009, godz. 13:25]

Jak poinformował portal Codzienny Lwów (www.daily.lviv.ua) wg stanu na dziś – 01 listopada 2009r., godz. 9.00 we lwowskim obwodzie umarły z powodu grypy 23 osoby, a na całej Ukrainie 48 osób (wg danych z 31.10.2009r.)

[update:01.11.2009, godz. 13:15]

Śledzę polskie media elektroniczne i czytam na portalu gazeta.pl (notabene ostatnio chyba przeżywającym kryzys związany z brakiem osób zajmujących się korektą tekstów) zajawkę na stronie głównej: „Nowy bilans epidemii A/H1N1 na Ukrainie. Są już 53 ofiary grypy” (vide screen):

Po przejściu na stronę dotyczącą tego zagadnienia nie ma śladu o katastroficznej informacji dotyczącej A/H1N1 a tylko ogólna informacja o śmiertelności spowodowanej grypą ( a raczej różnymi jej rodzajami). Ostatnie zdanie informuje o  tym, że potwierdzono (w obwodzie lwowskim 1 przypadek śmierci spowodowany A/H1N1). Tego rodzaju manipulacja informacją – moim zdaniem – jest karygodna i wprowadzająca w błąd.

[tekst z godz. 12:30]

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy opublikowało na swojej stronie internetowej nowe dane dotyczące zachorowalności na grypę oraz śmiertelności – tym razem obejmujące cały kraj.

Zła wiadomość jest taka, że już w 6 obwodach pojawiły się przypadki śmiertelne, poza lwowskim, iwano-frankowskim i tarnopolskim grypa zebrała krwawe żniwo na Wołyniu, Bukowinie (obwód czerniowiecki) i w obwodzie równieńskim. Łącznie zatem w skali kraju (a praktycznie 6 obwodów) zanotowano 39 przypadków śmiertelnych.  Ilość zachorowań w tychże obwodach (bez danych z obwodu równieńskiego) szacuje się na 115 632 przypadki, a w całej Ukrainie na ponad 165 tys. zachorowań.

Dane ilustruje poniższa tabela:  Ukraina – zachorowalność na grypę na 31.10.2009

(źródło: http://moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=13941)

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *