Drogi na Ukrainie

Niedawno napisałem na tym blogu krótki post o ukraińskich drogach. Teraz czas na konkrety – porady głównie dla tych, którzy chcą pojechać na Ukrainę samochodem.

Raport o ukraińskich drogach

Raport ten obejmuje moje osobiste doświadczenia z podróży po Ukrainie w tym roku – zatem jego aktualność należy oceniać wysoko (prezentuje stan dróg po ciężkiej tegorocznej zimie).

ZAKARPACIE – dane z połowy stycznia 2010
Drogi na Zakarpaciu generalnie są w dobrym stanie, często lepszym niż w innych regionach Ukrainy, poruszaliśmy się następującymi drogami:
trasa M-06 Lwów – Użgorod w bardzo dobrym stanie, bez ubytków w nawierzchni po zimie,
trasy: P-54 Mukaczewo – Beregowo, M-23 Beregowo – Winogradow, H-09 w okolicach Chustu, P-21 Chust – Dolina oraz H-10 Dolina – Stryj w dobrym stanie, z niewielkimi ubytkami nawierzchni

OKRĘG LWOWSKI, WOŁYŃ – dane z końca marca 2010
Droga M-09 od granicy w Hrebennem do Lwowa – w zasadzie ta droga nigdy nie należała do najlepszych, a po ostatniej zimie widać, że jest jeszcze gorzej. Na odcinku od granicy do Żółkwi droga ma liczne ubytki asfaltu, zatem często trzeba uprawiać na niej swoisty slalom między dziurami, dalej – w kierunku Lwowa droga nie jest dużo lepsza, minusem jest to, że ruch na tym odcinku jest większy.
Droga M-06 Lwów – Kijów na odcinku Lwów-Brody w bardzo dobrym stanie, dalej niestety zaczynają się schody… na odcinku Brody-Dubno występują fragmenty zdartej nawierzchni asfaltowej, pojazdy poruszają się z prędkością 15 km /h, wiadukt kolejowy w Brodach nadal nie ma nowej nawierzchni asfaltowej (prace tam trwały już w II połowie 2009 roku).

Drogi na Wołyniu:
Drogi w okolicach Krzemieńca – stan zadowalający.
Drogi w okolicach Równego – stan średni,
wcześniej wspomniana magistrala M-06 to obwodnica Równego, ale niestety ciągle jest tam pole budowy – w marcu 2010 była czynna jedna nitka drogi (prowadzono po niej ruch dwukierunkowy)
Droga H-22 na odcinku Równe – Łuck w stanie zadowalającym (okolice Równego) do stanu dobrego (bliżej Łucka)
Droga M-19 Łuck – Kowel w stanie zadowalającym
Droga M-07 Kowel – Dorohusk w stanie zadowalającym (trwają tam prace nad poszerzaniem magistrali do dwóch pasów w każdym kierunku – trzeba uważać na liczne ograniczenia prędkości)

Ze źródeł GL-owych mogę przekazać, że najkrótsza droga z Warszawy do Kijowa (przez Dorohusk, Sarny, Korosteń) – droga M-07 jest:

… prawie cała (…) wyremontowana i się bardzo ładnie jedzie. Jest tylko pewien odcinek (kilkanaście kilomtrów) gdzie jeszcze nic nie jest ruszone i jest tak jak wszędzie czyli dziura na dziurze. Jak się jedzie od strony Kijowa to po ok 1/3 trasy nagle widzi sie stojący po środku znak zakazu wjazdu i cos jakby bramke ze szlabanem (lub bez szlabanu). Należy nie zwaracać uawagi na stojący znak (tak po ukraińsku) i jechać dalej (przez bramkę – jakby był szlaban to 10 UAH rozwiązuje sprawe)

informacje przekazane przez kolegę Roberta, aktualność danych: 17 kwietnia 2010

W tym roku jeszcze nie miałem okazji poruszać się drogami na południu i wschodzie kraju, ale ze źródeł GL-owych wiem, że ogólny stan dróg pogorszył się, a jeden z forumowiczów ostrzegał przed korzystaniem z drogi M-14 Odessa – Mikołajów , z której korzysta część polskich turystów zwiedzających Odessę w drodze na Krym.

5 komentarzy

5 Comments

 1. Agnieszka says:

  Witam,
  Chce sie wybrac z chlopakiem samochodem na Ukraine. Slyszalam rozne opinie na ten temat. Czy podrozowanie wlasnym samochodem jest bezpieczne? Czy wiaze sie z niezliczonymi kontrolami drogowymi itp? Czy generalnie polacalby Pan podroz wlasnym samochodem, czy lokalnymi srodkami transportu?
  Dziekuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie,

  1. Ukraina24 says:

   Witam serdecznie. Przepraszam, że nie odpowiadam od razu, ale jestem ciągle poza domem – czerwiec to gorący okres wycieczkowy;)
   Odpowiadam.
   Nie wiem gdzie Pani chce jechać samochodem (nie znam Waszych planów), ale jeśli chcecie się pokręcić trochę po Ukrainie – to samochód jest polecaną opcją, jeśli zaś chcecie jechać tylko do Lwowa – warto ponownie przemyśleć sprawę i może skorzystać z transportu publicznego.
   Generalnie podróżowanie samochodem po Ukrainie jest bezpieczne, chociaż ostatnio skala zjawisk, o których napiszę niżej, mocno daje się podróżnym we znaki.
   1) Granica – przekraczanie jej może być bezstresowe lub zamienić się w horror (sprawa dotyczy głównie powrotu do Polski). Nie ma sztywnych reguł, ale w zależności od sytuacji i granicy stoi się albo godzinę, albo 4 godziny a bywa że i 10 godzin. Generalnie warto przekraczać ją (samochodem do Polski) w ciągu dnia – jest szansa, że nie będzie tragicznego korka.
   2) Milicja – od pewnego czasu stoi wszędzie i łapie wszystko, co się porusza po drogach… również z polskimi rejestracjami i za byle co… należy w takim przypadku spokojnie próbować dojść do porozumienia – opłacić mandat albo dać w łapę… nie ma innej rady…
   3) ukraińskie drogi – tu też wiele można by powiedzieć, ale ograniczę się do kilku porad: kupcie dobrą mapę, poruszajcie się w ciągu dnia, zawczasu ustalcie marszrutę, aby potem nie szukać drogowskazów.

   1. Andrzej says:

    Droga Styj – Mukaczewo dobra, piękne widoki. Uważać na skrzyżowaniu Mukaczewo-Beregowo. WIdzimy dużą niebieską tablicę kierującą na Beregowo, ale to pułapka, bo skręcając tniemy ciągłą linię. Z budki zaraz wyskakuje milicja i bezlitośnie kasuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *