Do Kijowa za mniej niż 100 zł?

[UWAGA! Wpis został uaktualniony pod wzgl. cen przejazdów i rozkładów w dniu 11.12.2012]
UAKTUALNIENIE:

1) autobus Warszawa – Lublin PKS-em od 30 PLN (więcej info na www.pksbilety.pl ) lub Polski Bus od 10 PLN (więcej info na www.polskibus.pl )
2) autobus Lublin – Łuck (można wysiąść w Kowlu, ale trzeba iść z buta spory kawałek, bo autobus jedzie obwodnicą) z Lublina o 11.40 (bywa, że autobus nie przyjeżdża, co wtedy? – info w tekście poniżej) cena 60 PLN
3) pociąg Łuck – Kijów, numer 098, odjazd z Kowla o godz. 21:20 (czas lokalny), z Łucka o godz. 23:29 (czas lokalny), przyjazd do Kijowa o godz. 07:16 następnego dnia czasu lokalnego
koszt przejazdu na trasie Kovel – Kijów: 92,19 UAH za miejsce w kupejnym i 73,13 za miejsce w płackarcie
koszt przejazdu na trasie Łuck – Kijów: 82,72 UAH za miejsce w kupejnym i 66,58 za miejsce w płackarcie

 

JAK WIDAĆ – nie zawsze uda nam się przejechać na tej trasie za mniej niż 100 PLN,
alternatywą jest dojazd do Kowla i stamtąd pociągiem Kowel – Kijów (bilet Lublin – Kowel kosztuje 40 PLN, bilet kolejowy jest nieznacznie droższy, zatem tu mamy szansę się zmieścić w kwocie poniżej 100 PLN)
Inną alternatywą (czasową wobec powyższej propozycji a cenową wobec PKP Intercity) jest skorzystanie z autobusów ECOLINES na trasie Warszawa – Kijów – bilety kosztują ok. 220 PLN, info na stronie: www.ecolines.net (czas przejazdu ok. 13-14 godz.)

 

TO JEST POPRZEDNIA WERSJA WPISU (stan na listopad 2011)

Jak najtaniej dotrzeć do Kijowa.

Mimo, że Kijów nie jest zbytnio oddalony od Polski i istnieje kilka różnych sposobów na dotarcie do ukraińskiej stolicy – nie zawsze wiemy, w jaki sposób dotrzeć za nieduże pieniądze. W tym poście sprzedam patent na dojazd do Kijowa z okolic Warszawy, Radomia, Kielc czy Lublina za mniej niż 100 zł (co nie oznacza, że będzie to najkrótszy wariant podróżowania). Post ten zatem jest adresowany do turystów z grupy low-budget, którzy chcą jednocześnie poznać trochę kraj i nie boją się podróżowania w różnych warunkach;)

Patent ten zakłada dotarcie do Kowla (lub Łucka – preferuję to drugie miasto, jako że można tam mile spędzić trzy godziny), a następnie przejazd do Kijowa nocnym pociągiem sypialnym (odjeżdża z Kowla przez Łuck) lub nocnym pociągiem z miejscami do siedzenia (odjeżdża tylko z Łucka w wybrane dni tygodnia). Patent ten został przeze mnie osobiście przetestowany;)))

Wszystkie poniższe kalkulacje będą dotyczyć Warszawy (w przypadku Lublina odejdzie przejazd Warszawa-Lublin, w przypadku pozostałych miast – należy dojechać albo do Lublina busami, albo wsiąść w ukraiński autobus w Radomiu).  Wszystkie warianty dojazdów do Kijowa nie powinny kosztować powyżej 100 zł.

Kalkulacja została sporządzona w oparciu o poziom cen z lipca 2011 roku – jeśli tego postu nie zaktualizuję – należy upewnić się, czy ceny biletów kosztują tyle samo, co w dniu pojawienia się tego postu na blogu. Przeliczenie cen ukraińskich na polskie zostało przeze mnie dokonane na podstawie przyjętego kursu 1 PLN = 2,5 UAH.

Warszawa.

Korzystamy z wygodnego (aczkolwiek nieco dłużej trwającego) połączenia autobusowego PKS : Warszawa Dw.Zachodni – Lublin (rozkład jazdy tu: www.pksbilety.pl ) kosztującego ok. 28 zł (cena bez promocji). Autobusy zatrzymują się po drodze na Dworcu Centralnym (stary przystanek Polskiego Expressu – na ulicy Jana Pawła II pomiędzy budynkami dworca a Złotymi Tarasami), Dworcu Stadion i na Rondzie Wiatraczna (przystanek ZTM w kierunku Marsa).  Czas przejazdu – około 4 godzin, ale jedzie się w kulturalnych warunkach.  Alternatywą jest skorzystanie z szeregu busów, które rozpoczynają kursy w okolicach Dworca Centralnego, a do Lublina dojeżdżają po ok. 3 godzinach jazdy. Cena przejazdu to 20 – 25 zł (w zależności od przewoźnika), informacje o rozkładach znajdują się tu: http://busy.info.pl/.  Busy są mniej wygodne i może być problem z miejscem na bagaż.

W obu wariantach dojeżdżamy do dworca autobusowego w Lublinie.  Należy tak skalkulować wyjazd z Warszawy, aby w Lublinie na dworcu autobusowym być najpóźniej około 11:00.

O godzinie 11:40 wyjeżdża z Lublina na Ukrainę ukraiński autobus relacji Radom – Łuck (przyjeżdża z Radomia około 11:20). Bilet na przejazd w wysokości 60 zł należy kupić w międzynarodowej kasie na dworcu w Lublinie.  Autobus w Łucku powinien być około 17 – 17:30 ukraińskiego czasu.

Uwaga, jeśli autobus z Radomia nie przyjedzie (co mi się raz zdarzyło w ub.roku) należy wsiąść w najbliższy autobus do Kowla (przedtem wymienić bilety w kasie międzynarodowej).

Po wyjściu z autobusu nasze kroki powinniśmy skierować na dworzec kolejowy (jest po sąsiedzku, ale trzeba dotrzeć do  widocznego w kierunku południowym wiaduktu – jedynego w tej okolicy  i po nim przejść nad torami). Tam należy kupić bilet na pociąg do Kijowa (bilety powinny być bez problemu dostępne):

a) pociąg sypialny relacji Kowel – Kijów numer 364 – wyjazd z Łucka o godzinie 20:38, przyjazd do Kijowa o godzinie 06:06, ceny biletów: kupe – 85,64 UAH, tj. około 34 PLN  lub wagony płackartne – cena zróżnicowana 60 UAH   i  75 UAH (odpowiednio  24 PLN i 30 PLN),

b) pociąg z miejscami do siedzenia relacji Łuck – Kijów numer 824 – wyjazd z Łucka o godzinie 23:40 TYLKO w piątki i niedziele, przyjazd do Kijowa o godzinie 06:44, cena biletu – 32,78 UAH, co w przeliczeniu wynosi około 13 PLN

Podsumowując: w najtańszym wariancie podróż z Warszawy do Kijowa kosztować nas będzie około 93 złotych, z Lublina zaś – 73 złote. Biorąc pod uwagę wersję najbardziej luksusową – przejazd wagonami kupe, koszt z Warszawy zamknie się w kwocie 112 złote, z Lublina zaś – 94 złote.

Proszę pamiętać, że podane ceny są aktualne w lipcu 2011 przy kursie 1 PLN =  2,5 UAH.

W tym patencie macie około 3 godzin w Łucku – na zakup biletu kolejowego na pociąg sypialny, pozostawienie bagażu (budynek poza gmachem dworca, wejście od strony peronu 1) i na zwiedzanie Łucka oraz na dobry obiad w jednej z łuckich knajp. Czas trwania przejazdu z Warszawy do Kijowa to  około 22 godziny w drodze, a więc po tym względem nie jest konkurencyjny z czasem przejazdu pociągiem bezpośrednim (około 17 godzin, koszt – ponad 200 zł) czy samolotem.

13 komentarzy

13 Comments

 1. kav says:

  PKS wawa-lublin za 28? jedyny pks na tej trasie ktore jedzie we wczesnych godzinach rannych kosztuje 41zł za bilet normalny

  1. Ukraina24 says:

   Stan na dzien 29 lipca:
   autobus z Warszawy Stadionu o 6:45 (jedzie również z Dworca Zach.) kosztuje 30 PLN,
   autobus ze Stadionu o 7:30 (do Przemyśla) kosztuje 28 PLN

   rzecz do sprawdzenia na stronie PKS Warszawa

 2. gregladra says:

  rewelacyjne informacje! dzięki wielkie!
  A wiesz może czy istnieje ta sama opcja powrotna? I czy jest tak samo czasowo zgrana?
  Albo każda inna tania opcja z Kijowa do Warszawy!
  dzięki!

  1. Ukraina24 says:

   Niestety, podobnej opcji cenowej i czasowej nie ma – jeśli idzie o wykorzystanie Lublina i Łucka jako miejsc przesiadkowych.
   W drodze powrotnej najlepiej jechać przez Lwów – czasowo będzie to ok. 1 doby, finansowo powyżej 100 PLN.

  2. Svitlana says:

   Z Kijowa najlepiej jechac przez Kowel.
   Pociagiem Kijow-Kowel (wyjezdza z Kijowa o 21-13, w Kowlu 08:42), a dalej na dworcu autobusowym, ktory tuz przy dworcu kolejowym jest autobus Kowel-Warszawa, ktory odjezdza o 11-30 i wieczorem jest w Wawie

 3. oplo21 says:

  ja ostatnio często jeżdżę z Ukrainy do Polski min przez Kijów, wsiadam 160km od Kijowa w pociąg relacji Symferopol-Kowel jest tam o 3 w nocy czasu miejscowego więc w Kijowie jakieś 2 godz później, za bilet ja płacę w cupe 117uah, w tej tańszej klasie gdzie nie jest w sumie źle jakieś 76uah więc z Kijowa chyba taniej będzie, w Kowlu jest się o 15:30 ich czasu jak dobrze pamiętam, potem to jak kto woli można albo z Kowla do Lubomla marszrutką za 15uah i potem do granicy w Jagodzinie i zawsze się znajdzie kto na skoczka weźmie, albo poczekać na któryś z autobusów jadących do Polski ja niestety nie czekałem. Można tez tak jak najczęściej robiłem z Kowla udać sie do Włodzimierza Wołyńskiego albo pociągiem za 8uah ale trzeba poczekać jak pamiętam 2 godz albo busem za 17 uah, potem czekamy jakieś 30 min na busa który za 4 uah zawiezie nas pod same przejście graniczne w Ustiługu, skąd też złapać można okazję do Polski a czas przejazdu przez granicę nie jest długi. Ostatnio jechałem z kijowa pociągiem bezpośrednim relacji Kijów- Warszawa to cena do samego dorohuska wynosiła 501uah, z tego co się dowiedziałem od konduktora to można kupić bilet z Kijowa do Jagodzina ale kosztuje 204 uah a potem się dogadać z konduktorem(tzn dać mu łapówkę) i przejechać do Polski i że wyjdzie taniej niż 296uah jakie się płaci jako opłatę graniczną. Pociąg jest komfortowy, tylko strasznie w nim grzeją bo się ugotować można,i długo się czeka na wymianę kół i kontrole ukraińską, w sumie sprawdzają bagaże i patrzą kogo znają już z widzenia wtedy te osoby biorą na kontrolę osobistą9 z tego co sie dowiedziałem to chodzi o to że te osoby często pociągiem do Polski przemycają papierosy i celnicy chca mieć z tego też korzyści i biorą łapówki). Na naszej stronie w sumie mi sie bardziej podobała odprawa sprawdzali bagaże tak mniej więcej czy sie na sobie nic nie ma i rozkręcali przedziały zawsze to jakas atrakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *