Raport ceny na Ukrainie we wrześniu 2009

 

Zapraszam do lektury kolejnego raportu o cenach podstawowych art. spożywczych na Ukrainie. Dane do tego raportu pobrałem w dniach 13-16 września 2009r. z Lwowa.

Od 21 sierpnia podrożały we Lwowie marszrutki – z 1,5 do 1,75 UAH (przypominam, że cena za przejazd w wysokości 1,5 UAH obowiązywała od lata 2008 roku), w ślad za marszrutkami prawdopodobne wzrośnie cena za przejazd publicznym transportem we Lwowie (kosztuje nadal 1 UAH, przy czym bilety nabywamy w kioskach albo u prowadzącego pojazd – we wrześniu 2008 r. zlikwidowano stanowisko konduktora, w związku z czym spotkanie z osobą sprawdzającą bilet jest całkiem możliwe – popularnych „kanarów” jest więcej niż wody w fontannie pod Operą).

W stosunku do podanych cen z sierpnia (dostępnych tutaj: ceny na Ukrainie w sierpniu 2009) nie zanotowałem większych zmian.

Posiłek dla 1 osoby w restauracji typu Puzata Chata (zupa, 2 x drugie danie – jedno mięsne, drugie – naleśniki lub pierogi plus kawa) kosztuje około 40 UAH, co w przeliczeniu (wg kursu z 18.09.2009r.) daje nam raptem 14 zł.


Kurczak z rożna w barze blisko rynku kosztuje 4,85 UAH/100g co w przeliczeniu daje nam kwotę ok. 17 zł/kg (a więc dość tanio!). Bar znajduje się na ulicy Serbskiej i Starojevrejskiej i w środku przypomina bar z czasów siermiężnego polskiego socjalizmu. Nie zdziwmy się, że piją tam wódkę wszyscy, kobiet nie wyłączając.

Piwo w centrum miasta (Płoszcza Rynok – ogródki przy ratuszu) kosztuje od 9 UAH do 25 UAH. Te same ceny dotyczą również lokali w ścisłym centrum miasta.

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *