Raport ceny na Ukrainie w sierpniu 2009

homepage >> Ukraina

Jest to pierwszy raport z Ukrainy, a dotyczyć będzie poziomu cen na podstawowe dla turysty artykuły na Ukrainie. Raport taki będzie publikowany w odstępie kilkumiesięcznym, chyba że w tzw. międzyczasie nastąpią znaczne zmiany poziomu cen na Ukrainie.

UWAGA! Wszystkie ceny zostały zebrane w połowie sierpnia 2009r.

Kilka uwag: na Ukrainie wiele rzeczy drożeje, ale nie jest to jeszcze oznaka galopującej inflacji. Od kilku dobrych miesięcy drożeje komunikacja kolejowa dalekobieżna (to akurat mniej pomyślna informacja dla osób lubiących podróżować koleją), chociaż z Lwowa do Kijowa w wagonie kupe można przejechać jeszcze za ok. 100 UAH, ale głównie są to pociągi z Użhorodu czy innych stacji (przelotowe). Pociągi firmowe na trasie Lwów-Kijów kosztują już ok. 150 UAH za miejsce w wagonie kupe. Płackarta oczywiście będzie tańsza… na szczęście dla Polaków od czerwca umacnia się złotówka wobec hrywny, zatem wzrost cen na Ukrainie rekompensowany jest lepszym kursem wymiany walut.

Z podstawowych art. spożywczych niezmiennie drogie jest mięso (parówki kosztują generalnie ponad 25 UAH/kg, kiełbasy nadające się do jedzenia powyżej 35 UAH/kg), drogie jest masło (ok. 7 UAH/200g), wszystkie owoce importowane, makarony produkcji innej niż ukraińska (np. polski makaron firmy Lubella w dużym markecie kosztował od 15 UAH/400g), drogie są przetwory marynowane: ogórki konserwowe, grzyby, itp… drogie są oliwki i inne tego typu produkty.

Kosmetyki firm zachodnich osiągają polski poziom cen, tak samo jak wyroby mleczne, sery żółte czy mrożonki.

Tańsze natomiast są: ukraińskie słodycze, zwłaszcza cukierki, napoje, piwo i inne alkohole oraz papierosy.

Jeśli jedzie się we dwie osoby do większego miasta – warto zamiast kupować prowiant w sklepie iść po prostu do tańszej knajpki na obiad, chociaż i tu ceny nieustannie idą w górę. Na przykład w kultowej już Puzatej Chacie piwo Obołon 0,5 l zamiast ubiegłorocznych 5,5 UAH kosztuje już 8,3 UAH. Obiad w Puzatej dla 1 osoby to wydatek minimum 30 UAH.

Komunikacja miejska: we Lwowie bilet na tramwaje i trolejbusy kosztuje 1 UAH (przy czym od września 2008 roku zlikwidowano funkcję konduktora i bilety można kupować w kioskach lub u obsługi środka transportu-w niektórych tramwajach czy trolejbusach z rzadka zdarzy się konduktor, jednak częściej zdarzają się kontrole biletów), na marszrutki – nadal 1,5 UAH (cena utrzymuje się od połowy ub.roku).

W Kijowie przejazd metrem kosztuje 1,7 UAH, chociaż podobno światowej już sławy mer miasta ma podnieść cenę do 2,5 UAH za żeton. Marszrutka kosztuje 2 UAH a miejskie tramwaje, trolejbusy i autobusy 1,5 UAH.

W innych miastach ceny kształtują się na podobnym poziomie.

2 komentarze
Share:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *