bg
Jesteś tu: Sylwester    ›››    Sylwestrowa noc w Moskwie

Sylwestrowa noc w Moskwie

sylwester moskwa

Sylwester w centrum Moskwy, Sylwester na Placu Czerwonym - powitanie Nowego Roku na świeżym powietrzu i występy gwiazd rosyjskiej sceny muzycznej to preferowany przez dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy Rosji oraz gości sposób. Nie przeszkadza czasem wielki mróz ani godzinne stanie w kolejce by dostać się przez bramki bezpieczeństwa na Plac Czerwony, ani nawet korki na ulicach i tłumy w metrze. Impreza sylwestrowa w centrum Moskwy to obowiązkowe dwa atrybuty każdego gościa: butelka szampana w ręce i zimne ognie.

Sylwester na Placu Czerwonym

sylwestrowa noc Moskwa

Corocznie w okolice Placu Czerwonego schodzi się ponad 100 tysięcy mieszkańców stolicy, Rosjan z innych miast oraz gości z innych krajów. Dla osób, które spędzają pierwszego Sylwestra w Moskwie takie świętowanie wydaje się być obowiązkowym. Ze względów bezpieczeństwa trzeba odczekać w kolejce na możliwość wejścia do strzeżonej strefy, gdzie ludzie będą czekać na wybicie kurantów oznajmiających nadejście nastepnego roku, ale i tak wśród ludzi zauważa się przede wszystkim wielką radość oraz to odświętne uniesienie, jakby miano przywracać w Rosji monarchię.

"To jest centrum Rosji, nie ma bardziej centralnego miejsca kraju niż Plac Czerwony, więc nasz nastrój jest dobry" - mówi szczęśliwa kobieta.
"Tu są najważniejsze kuranty w państwie i w Sylwestra o północy chcemy ich posłuchać" - tłumaczy młody mężczyzna.
"Nowy Rok właśnie się zaczął, ludzie wszystkim wokół składają życzenia i wokół jest jedna wielka radość - to wspaniałe uczucie! Dokładnie!"- zawołała dziewczyna.


Informacje praktyczne

Aby pojechać do Rosji należy mieć wizę turystyczną (czas wyrobienia około 5 dni roboczych), jeśli jedziemy pociągiem przez Białoruś należy mieć jeszcze białoruską wizę tranzytową (dwukrotną). Łącznie czas na załatwienie formalności to minimum 10 dni roboczych, nie warto zatem zostawiać decyzji o wzięciu udziału w imprezie sylwestrowej w Moskwie na ostatnią chwilę.
Przejazd pociągiem trwa ok. 16 godzin (plus 3 godziny - zmiana czasu), samolotem lot trwa ok. 2 godzin.
Z wielu względów lepiej powierzyć organizację wyjazdu do Moskwy profesjonalistom, zwłaszcza jeśli nie znamy języka rosyjskiego.