bg
Jesteś tu: Sylwester    ›››    Krakowskie tradycje

Krakowskie tradycje

jarmark bożonarodzeniowy kraków

Okres przedświąteczny 2012 w Krakowie to czas wielu ciekawych wydarzeń: Jasełka w trzech odsłonach na podstawie sztuki „Betlejem Polskie" Lucjana Rydla, Wigilijny Małopolski Smak, Korowód Kolędniczy oraz pokaz "Dziadów Polskich" - to najciekawsze atrakcje, które można zobaczyć w czasie kolejnych Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym w Krakowie. Na odwiedzających targi czeka 60 stoisk handlowych i gastronomicznych, w których można kupić ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki i kalendarze polskich producentów a także wytwórców z Litwy, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Targi zakończą się 26 grudnia.

Konkurs Szopek Krakowskich

konkurs szopek kraków

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obchodzi w 2012 roku ważny jubileusz: 6 grudnia 2012 roku odbył się 70 Konkurs Szopek Krakowskich. Pierwszy konkurs został zorganizowany już w 1937 roku przez Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej w Krakowie, jednakże wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Konkursy wznowiono w 1945 roku, a od 1946 roku ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

W dotychczasowych konkursach organizowanych przez miasto Kraków wzięło udział wielu oryginalnych twórców, rekordziści zaś stawali w konkursowe szranki ponad 50 razy. Konkurs stał się krakowską tradycją, a w wielu rodzinach kultywuje się tradycję przygotowywania szopek krakowskich. Szopkarze to bardzo zróżnicowana grupa twórców, których łączy wspólna pasja związana z podtrzymywaniem wspaniałej i oryginalnej tradycji krakowskiej, to ludzie różnych profesji, których cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Szopkarz winien być gotowy do spędzania setek godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli.

Szopki krakowskie znane są już na całym świecie. Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można oglądać i podziwiać przez najbliższe miesiące (do dnia 24 lutego 2013 roku w Pałacu Krzysztofory) od konkursu na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Szopki nagrodzone w 2012 roku, są kupowane przez inne muzea i będą prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych przez kolejne lata.

zdjęcie pochodzi ze strony: www.potrawyregionalne.pl