Randki dla dojrzałych

09 września 2013

randki dla dojrzalych

    Singiel stał się ważnym klientem, bez względu na jego wiek, zwłaszcza jeśli mieszka w wiekszym ośrodku miejskim. Dla reklamodawców obraz singla to po prostu klient, który ma pieniądze do wydania, a jego kariera ma się najczęściej całkiem nieźle, często też nie musi przy tym utrzymywać całej rodziny. Swego rodzaju fenomenem, od którego wszystko się zaczęło, są internetowe serwisy randkowe.

    Pierwszy serwis randkowy dla singli został uruchomiony w latach 90-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i to on wyznaczył trendy rozwoju dla późniejszych jego klonów i lokalnych odmian. Niedługo później pojawiły się również pierwsze polskie portale dla singli, początkowo nastawione bardziej na oswajanie użytkowników z nowinką niż na zarabianie pieniędzy. Obecnie zaś chodzi głównie o zarabianie pieniędzy - z abonamentów i reklam (np. z Google). W polskiej przestrzeni internetowej pojawiły się również serwisy zorientowane na pewną grupę singli: dla katolików, czy dla osób dojrzałych. Ostatnio pojawił się w Internecie portal randkowy dla dojrzałych pod nazwą mlodeserca.pl, dedykowany osobom po 40 (wkrótce przedstawimy raport opisujący funkcjonalności tego portalu).

    W większości użytkownikami serwisów randkowych są single lub osoby samotne, choć zdarzają się i osoby żonate, najprawdopodobniej znudzone lub rozczarowane życiem w związku małżeńskim. W typowym polskim serwisie można spotkać ludzi w różnym wieku – od nastolatków (!) do emerytów. Sądząc po liczbie zarejestrowanych uczestników na tych portalach, należy uznać, ze w Polsce mieszkają głównie single lub większość z nich ma więcej niż 1 profil. Dla przykładu wiodący polski serwis randkowy dla singli informuje, że posiada 5,5 mln profili (ta liczba moim zdaniem wynika raczej z faktu braku aktualizacji bazy, a znaczna część profili jest albo martwa, albo "zawieszona").

    Wielu singli wzbrania się przed założeniem konta na portalach randkowych. Pokutuje przeświadczenie, że zakładając takie konto dołączamy do grupy nieudaczników, którzy nie umieją znaleźć sobie partnera w życiu. Pamiętajmy jednak, że żyjemy w czasach, w których Internet jest podstawowym narzędziem w komunikacji międzyludzkiej, stanowiąc jednocześnie wygodną poczekalnię dla naszych oczekiwań i dając poczucie większej intymności oraz anonimowości. Panuje też przeświadczenie, że internetowe znajomości są niebezpieczne (co jakiś czas środki masowego przekazu informują nas o dokonywanych przestępstwach związanych z ryzykiem poznawania osób w sieci). Należy w każdym przypadku (również korzystając z Internetu) być ostrożnym w nawiązywaniu kontaktu, stronić od osób nadpobudliwych i kłótliwych, nie reagować na zaczepki i nie okazywać "ciśnienia" na poznanie kogokolwiek. Z drugiej strony nie możemy zakładać, że wszyscy użytkownicy serwisów randkowych dla singli są niepoważni.

    Internetowe randki to duża oszczędność czasu dla singli, którzy często są zbyt zapracowani, aby mieć czas na spotkania "w realu". Dzięki takim serwisom zawarcie nowej znajomości nie wymaga od nich wychodzenia z domu. To również szansa dla osób nieśmiałych, które w ten sposób mogą szybciej chcieć nawiązać relacje interpersonalne. To również szansa dla osób samotnych, które dzieki szerokiej bazie użytkowników mogą trafić na kogos, kto szuka uczucia.