Nemunas po litewsku znaczy Niemen. W 2007 roku niewinny wyjazd kajakowy do Litwy stał się początkiem wielkiej przygody we wschodniej Europie, która trwa po dziś dzień. Na tej stronie zebrałem wybrane wspomnienia z moich wojaży na wschód od Polski.


Wybrane fakty

Od 2007 roku zrealizowałem szereg prywatnych wypraw, od zwyczajnych wypadów weekendowych do ambitniejszych projektów. Doświadczenia zebrane w ich trakcie przyniosły gwarancję rzetelności i kompetencji w praktyce zawodowej pilota wycieczek. Poniżej kilka faktów zebranych w ciągu ostatnich 10 lat.

ponad 300

odwiedzonych miejsc

ponad 8 000

zrobionych zdjęć

ponad 50

nagranych filmów

ponad 50 000

przejechanych kilometrów


Myśl podróżnicza

Podróże uczą więcej niż cokolwiek innego. Czasami jeden dzień spędzony w innych miejscach daje więcej niż dziesięć lat życia w domu.

Anatole France (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1921 roku)

Pilotaż wycieczek Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś i Rosja

Mogę stwierdzić, że powyższe kraje znam na tyle dobrze, że mogę o nich opowiedzieć cokolwiek interesującego, nie narażając się swoimi wypowiedziami na zarzuty powierzchowności spostrzeżeń, powielania utartych schematów czy powtarzania encyklopedycznej wiedzy. Nie ograniczam się do lektury przewodników dostępnych w Polsce. W swoim księgozbiorze posiadam znacznie więcej literatury w obcych językach, kupowanej przez szereg lat w powyższych krajach.
Jestem dobrym obserwatorem, w czasie rozlicznych wojaży chłonę to, co się dzieje wokół mnie; wchodzę w interakcje z otaczającymi mnie ludźmi i staram się rozumieć otaczający mnie świat oczami współmieszkańca. Dla przykładu - zamiast noclegów w hotelach wybieram najem kwatery prywatnej, podróżuję transportem zbiorowym bocznymi drogami, na których trudno spotkać rzesze turystów, itp. Nie unikam kontaktu z miejscowymi, wychodząc z założenia, że "язык до Киева доведет", nawet niewinne pytanie o dalszą drogę jest przyczynkiem do ciekawej dyskusji z mieszkańcami czy współpasażerami. Więcej o pilotażu wycieczek można przeczytać tu: pilot wycieczek z licencją i doświadczeniem.

Wyjazdy na wschód w małych grupach

Wybierając się na wakacje, mamy do dyspozycji albo oferty biur podróży, albo samodzielne planowanie wyjazdu. Możemy zatem mieć kontrolę nad tym, czy wypoczywać będziemy w większej gromadzie ludzi, czy raczej kameralnie. Jeśli wielkość grupy, z którą będziemy podróżować, nie jest dla nas istotna i nie mamy czasu na planowanie urlopu, warto skorzystać z usług renomowanych biur, które oferują kompleksową usługę turystyczną. Gdy zaś interesują nas mniej utarte turystyczne szlaki i wolimy aktywne zwiedzanie, często bez z góry narzuconego limitu czasowego – wówczas zwiedzanie w mniejszym gronie jest o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze. Dla tych osób przygotowaliśmy wyjazdy turystyczne w małych grupach, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności sportowych czy doświadczeń kulinarnych.

Podstrony tematyczne

blog o Ukrainie

Blog o Ukrainie

kliknij: Ukraińskie ABC

Piszemy o Ukrainie od 2008 roku. Informacje pochodzą z własnych doświadczeń zebranych w trakcie licznych podróży do tego kraju

Sylwestrowe porady

kliknij: Sylwester last minute

Piszemy o tym, jak zorganizować dobrą imprezę sylwestrową w domu lub jak dobrze bawić się na imprezie organizowanej "na biegu"

Blog Eskapady

kliknij: Blog Eskapady

W swobodnej konwencji piszemy na tematy związane z czasem wolnym. Poruszamy sprawy związane z turystyką i podróżami